Przy zatrzymaniu zysku w spółce za rok 2024 pamiętaj o koszcie tzw. hipotetycznych odsetek! Zyskaj KUP nawet do 250.000,00 PLN!
Zbliżający się termin rozliczenia rocznego w podatku dochodowym od osób prawnych wiąże się z podejmowaniem przez Zgromadzenie Wspólników spółek kapitałowych uchwał w przedmiocie związanym z podziałem lub przeznaczeniem wypracowanego za rok 2024 zysku.
W związku z powyższym pragniemy przypomnieć, iż zgodnie z art. 15cb UoCIT, jeżeli decyzją ZZW zysk zostanie przekazany na kapitał rezerwowy lub zapasowy spółki, to istnieje możliwość rozpoznania dodatkowych kosztów uzyskania przychodów (tzw. ,,hipotetyczne odsetki”). Wartość możliwych do rozpoznania w tym mechanizmie kosztów, wylicza się w oparciu o iloczyn stopy referencyjnej NBP (z ostatniego dnia roboczego roku poprzedzającego rok podatkowy powiększonej o 1 pkt. %) oraz kwoty zysku przekazanego zgodnie z uchwałą ZZW na kapitał zapasowy lub rezerwowy (z zastrzeżeniem, iż w wartość odliczenia w roku podatkowym nie może przekroczyć limitu wynoszącego 250.000,00 PLN).
Należy jednocześnie zwrócić uwagę, iż możliwość rozpoznania hipotetycznych odsetek przez podatnika przysługuje w roku wniesienia dopłaty lub podwyższenia kapitału rezerwowego/ zapasowego oraz w kolejnych dwóch bezpośrednio po sobie następujących latach podatkowych, jednakże nie ma zastosowania do dopłat i zysków przeznaczonych na pokrycie straty bilansowej. Przedsiębiorcy korzystający z mechanizmu samofinansowania nie mogą dokonać podziału i wypłaty zysku wcześniej niż po upływie 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym ta podjęta została przez ZZW uchwała o zatrzymaniu zysku w spółce.
W praktycy okazuje się, że podatnicy często ,,zapominają” o możliwości rozpoznania dodatkowych kosztów w oparciu o art. 15cb UoCIT, wobec czego warto podkreślić, iż możliwa jest wsteczna korekta deklaracji CIT-8 za rok podatkowy w którym podjęta została uchwała o zatrzymaniu zysku jak i 2 kolejnych następujących lat podatkowych. Wątpliwości może budzić również sytuacja, w której podatnik w danym roku podatkowym przeznaczy część zysków na kapitał zapasowy lub rezerwowy, a część rozdysponuje w inny sposób (np. na wypłatę dywidendy lub pokrycie straty). W tym zakresie należy stwierdzić, iż uprawienie do obliczenia wysokości dodatkowego KUP od tej części kwoty, która została przeznaczona na podwyższenie kapitału rezerwowego lub zapasowego.
Końcowo należy zauważyć, iż mechanizm hipotetycznych odsetek ma zastosowanie również do sytuacji, w której decyzją ZZW czy NZW wniesiona zostanie dopłata do spółki (wyliczenie dodatkowych kosztów uzyskania przychodów jest identyczne jak przy zatrzymaniu zysku, przy czym limit 250.000,00 PLN o którym mowa powyżej stanowi wtedy łączna kwotę kosztów uzyskania przychodów jaka może zostać odliczona w roku podatkowym).
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania bądź wątpliwości związane z mechanizmem finansowania własnego wynikającego z art. 15cb UoCIT bądź kwestią odpowiedniej konstrukcji uchwał Zgromadzenia Wspólników skontaktuj się z ADN Podatki!
Autor – Mateusz Cedro, Senior Manager ADN Podatki Sp. z o.o.