Czy Twoja organizacja jest gotowa na wejście w życie ustawy o ochronie sygnalistów?
Już 25 września bieżącego roku ma wejść w życie większość przepisów Ustawy z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów (Dz.U. 2024 poz. 928)!
Kluczowym pojęciem, zdefiniowanym w tej ustawie, jest osoba sygnalisty. Zgodnie z nią należy pod tym pojęciem rozumieć osobę fizyczną, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa, którą to informację uzyskała w związku z pracą. Należy podkreślić, że pojęcie sygnalisty nie zostało ograniczone wyłącznie do pracowników w rozumieniu kodeksu pracy, ale dotyczy także np. osób świadczących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, przedsiębiorców czy nawet udziałowców/akcjonariuszy lub członków organów osoby prawnej.
Zgłoszenia mogą dotyczyć naruszeń szerokiego zakresu przepisów prawnych, m. in. dotyczących korupcji, zamówień publicznych czy też przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i przeciwdziałania terroryzmowi.
Jednym z najważniejszych obowiązków, które będą nałożone na podmioty prawne w związku z wejściem w życie powyższych przepisów, jest obowiązek wprowadzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych.
Obowiązek wprowadzenia powyższej procedury mają przede wszystkim podmioty, w których pracę zarobkową wykonuje więcej niż 50 osób. Obowiązek ten, pomimo zatrudniania mniejszej liczby osób, będzie dotyczyć także podmiotów prawnych wykonujących działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska, objętych zakresem stosowania aktów prawnych Unii Europejskiej wymienionych w części I.B i II załącznika do dyrektywy 2019/1937. Obowiązek ten dotyczy również m.in. biur rachunkowych.
W ramach wskazanej procedury podmioty prawne będą musiały określić m. in:
- jednostkę organizacyjną w ramach swojej struktury lub podmiot zewnętrzny, który będzie przyjmować zgłoszenia;
- sposób przekazywania zgłoszeń wewnętrznych przez sygnalistę oraz tryb postępowania z informacjami zgłoszonymi anonimowo;
- obowiązek podjęcia, z zachowaniem należytej staranności, działań następczych.
Niewprowadzenie procedury lub wprowadzenie jej z istotnym naruszeniem wynikających z ustaw wymogów zagrożone jest karą grzywny!
Nowa regulacja wzbudza liczne wątpliwości, a jednocześnie obarcza przedsiębiorców wieloma nowymi obowiązkami.
Autor: Mikołaj Sikorski, Associate, ADN Doradztwo Podatkowe
Jeśli chcesz dowiedzieć się:
- Czy sygnalista musi podać swoje dane?
- Czy możesz przyjmować zgłoszenia anonimowe?
- Czy dane osobowe sygnalisty podlegają ujawnieniu?
- Kiedy masz wdrożyć procedurę ochrony sygnalistów – we wrześniu 2024 czy w styczniu 2025?
- Czym jest rejestr zgłoszeń wewnętrznych i co musi zawierać?
- Czy musisz konsultować projekt procedury zgłoszeń wewnętrznych z pracownikami?
lub twoja firma potrzebuje pomocy przy opracowaniu i wdrożeniu procedur zgłoszeń wewnętrznych – skontaktuj się z Anetą Drosik, Radcą Prawnym w ADN Doradztwo Podatkowe, e-mail: aneta.drosik@adnpodatki.pl i umów się na konsultację!