ADN – Doradztwo Podatkowe – Kontakt

PUBLIKACJE

Wzrost składek ZUS zapisany w budżecie

O wzroście składek ZUS od przyszłego roku w stosunku do przedsiębiorców wiedzą już niemal wszyscy. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że od przyszłego roku planowana jest również wydawało się zarzucona nowelizacja przepisów w zakresie uchylenia limitu 30-krotności składek. Skąd ta wiedza? Wystarczy zajrzeć do projektu ustawy budżetowej, w której uzasadnieniu zapisano: „Na dochody budżetowe będą miały wpływ, poprzez obniżenie podstawy opodatkowania, m.in. planowane zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych związane ze zniesieniem ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.”

Chciałbym jedynie przypomnieć, że obecnie obowiązujący limit polega na tym, że jeśli ktoś zarobi w ciągu roku więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, to od nadwyżki ponad limit nie musi płacić składek na ZUS. W 2019 r. limit wynosi 11 912 zł brutto miesięcznie (142,9 tys. zł. rocznie). Ograniczenie zostało wprowadzone głównie z powodu niebezpieczeństwa wypłaty emerytur w znaczących kwotach na rzecz osób najlepiej zarabiających, a co za tym idzie dysproporcji w otrzymywanych świadczeniach.

Na tym zmiany w ZUS mogą się nie zakończyć. Coraz częściej słychać bowiem o pomyśle uzależnienia składki w przypadku przedsiębiorców od wysokości dochodu. W praktyce mogłoby to oznaczać nieopłacalność tzw. samozatrudnienia oraz kontraktów managerskich.

A tak na marginesie w uzasadnieniu do ustawy budżetowej zapisano, że stawki VAT w 2020 r. pozostaną na obecnym poziomie. Jednocześnie mają wzrosnąć wpływy do budżetu związane m. in. z dalszym uszczelnianiem systemu VAT. Czyżby jakieś kolejne zmiany w VAT?

Autor:

Radosław Żuk
Doradca Podatkowy, Prezes ADN Podatki Sp. z o.o.
ADN Podatki Sp. z o.o.

tel. (48) (22) 208 28 88

13 września 2019

Zaufali nam

Do grona Klientów, którzy obdarzyli zaufaniem naszą Kancelarię, zaliczają się m.in.:

Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Ok, rozumiem.