ADN – Doradztwo Podatkowe – Kontakt

USŁUGI

Sporządzenie wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej (tzw. WIS) dla wybranej dostawy towarów lub świadczenia usług

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, proponujemy usługę w zakresie sporządzenia wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej dla wybranej dostawy towarów lub świadczenia usług realizowanych przez Państwa organizację.

W związku z wprowadzeniem instytucji wiążącej informacji stawkowej (tzw. WIS) w listopadzie 2019 r. podatnicy uzyskali możliwość potwierdzenia prawidłowości stosowanej stawki VAT do sprzedawanych towarów oraz usług. Taka możliwość jest istotna, ponieważ od 1 lipca 2020 r. następuje przeliczenie klasyfikacji dla towarów i usług (wprowadzenie tzw. matrycy stawek). Przedmiotowa nowelizacja rodzi ryzyko błędu w doborze właściwej stawki i tym samym konieczności skorygowania szeregu operacji i powstania zaległości podatkowej wraz z odsetkami od tych zaległości.

Wystąpienie z wnioskiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wiążącą informację stawkową jest szczególnie istotne gdy stosują Państwo preferencyjne stawki VAT. Po wprowadzeniu nomenklatury celnej oraz przyjęciu klasyfikacji PKWiU z 2015 roku może nastąpić zmiana w stawkach VAT dla Państwa produktów. Ryzyko związane z określeniem odpowiedniej stawki jest znaczne i można je sklasyfikować jako systemowe, tj. wpływające na bieżące rozliczenia w każdym okresie, mogące się zsumować do istotnych kwot zaległości. Nadmienić należy, że potwierdzenie właściwej stawki VAT może również dotyczyć świadczeń kompleksowych.

Uzyskanie wiążącej informacji stawkowej pozwoli Państwu jednoznacznie stwierdzić w jakich przypadkach będzie można zastosować preferencyjną stawkę VAT. Informacja stawkowa jest wiążąca dla organów podatkowych, które w przypadku jakiejkolwiek kontroli nie będą mogły podważyć przedstawionego rozwiązania. Ponadto możliwość zastosowania preferencyjnej stawki VAT zwiększy Państwa konkurencyjność na rynku.

Zakres rzeczonej usługi obejmuje:

  • sporządzenie wniosku o wiążącą informację stawkową dla wybranej przez Państwo transakcji, na podstawie konsultacji telefonicznych i przeglądu dokumentacji niezbędnej do ustalenia stanu faktycznego będącego przedmiotem wniosku,
  • przygotowanie niezbędnych pełnomocnictw do reprezentacji Państwa w przedmiocie wydania wiążącej informacji stawkowej,
  • złożenie wniosku i reprezentację przed Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie złożonego wniosku o wiążącą informacje stawkową.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Marcin Borkowski
Senior Associate

ADN Podatki Sp. z o.o.
Budynek Atrium Tower
Al. Jana Pawła II 25 | 00-854 Warszawa
tel. (48) (22) 208 28 88
fax (48) (22) 211 20 90
marcin.borkowski@adnpodatki.pl

Zaufali nam

Do grona Klientów, którzy obdarzyli zaufaniem naszą Kancelarię, zaliczają się m.in.:

Bądź na bieżąco z podatkami
- dołącz do naszego mailingu!

Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Ok, rozumiem.