ADN – Doradztwo Podatkowe – Kontakt

PUBLIKACJE

Czy skorzystanie z 9% CIT jest schematem podatkowym? A wejście do SSE – specjalnej strefy ekonomicznej?

Możliwość skorzystania z preferencyjnej, obniżonej z 19% do 9% stawki CIT dla małych podatników spełniających limity przychodowe funkcjonuje w stosunku do dochodów operacyjnych od początku 2019 r. Oznacza to, że pierwsi beneficjenci będą mogli z niej skorzystać już w deklaracji składanej w 2020 r. Czy będzie to powodować obowiązek złożenia informacji o schemacie podatkowym?

Przepisy o schematach podatkowych wskazują, że każda zmiana zasad opodatkowania powinna zostać szczegółowo rozważona przez podatników (i nie tylko!) pod kątem obligatoryjnego raportowania. Z Ordynacji podatkowej wynika, że jeśli ponadto korzyść podatkowa była głównym lub jednym z głównych motywów działania, to taki obowiązek powstaje. Należy więc złożyć dokument MDR-1 już w ciągu 30 dni od podjęcia decyzji o skorzystaniu z ulgi / preferencji.

Na szczęście w przypadku 9% CIT obowiązek skorzystania z tej preferencji nie zależy od decyzji podatnika, lecz jest zapisany wprost w przepisach jako obligatoryjna stawka dla małych podatników. Nie dochodzi więc do podjęcia decyzji o zmianie zasad opodatkowania, nie można tym samym mówić o schemacie podatkowym. Obowiązek raportowania nie powstaje.

Przy schematach podatkowych trzeba być jednak czujnym, ponieważ obowiązek raportowania MDR nie jest intuicyjny i podatnicy mają spore problemy z rozpoznaniem ryzyka. Każde skorzystanie z ulg lub preferencji podatkowych powinna poprzedzić analiza obowiązku raportowania. Powstanie on przykładowo w przypadku podjęcia decyzji o ubieganiu się o wejście do specjalnej strefy ekonomicznej – jest to klasyczny przykład schematu podatkowego.

Autor:

barbara filemonowicz

Barbara Filemonowicz
Doradca Podatkowy, Radca Prawny
ADN Podatki Sp. z o.o.

tel. (48) (22) 208 28 88

13 września 2019

Zaufali nam

Do grona Klientów, którzy obdarzyli zaufaniem naszą Kancelarię, zaliczają się m.in.:

Strona korzysta z plików cookie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Ok, rozumiem.