Ułatwienia w rozliczaniu podatku VAT zawarte w pakiecie SLIM VAT3

Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet SLIM VAT 3. Najistotniejsze zmiany w trzeciej odsłonie SLIM VAT to nowe rozwiązania w zakresie fakturowania, zmniejszenia formalności oraz poprawy płynności finansowej firm. Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza rozwiązania, które mają uprościć i przyspieszyć rozliczanie podatku VAT.

Pakiet proponuje również zmiany w innych podatkach w tym podatkach dochodowych oraz podatku od spadków i darowizn. Nowelizacja wprowadza m.in.:
• wyższy limit wartości sprzedaży (z 1,2 mln euro do 2,0 mln euro), poniżej którego podatnik zaliczany jest do małych podatników,
• doprecyzowanie zasad stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, w przypadku, gdy faktura została wystawiona w walucie obcej,
• zmniejszenie formalności w obrocie międzynarodowym (nie będzie już m.in. formalnego wymogu posiadania faktury dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, przy odliczaniu podatku naliczonego z tego tytułu),
• umożliwienie składania korekt deklaracji poza systemem OSS i IOSS bezpośrednio do Łódzkiego Urzędu Skarbowego,
– możliwość rezygnacji z korekty, jeżeli różnica pomiędzy proporcją wstępną a ostateczną nie przekracza 2 punktów procentowych.

W zakresie innych podatków nowelizacja wprowadza zmiany w zasadach opodatkowania ryczałtem przychodów osiąganych przez małżonków z tzw. najmu prywatnego. Po zmianie, małżonkowie będą stosować wyższą stawkę ryczałtu 12,5 proc. przychodów po przekroczeniu limitu 200 tys. zł (obecnie limit wynosi 100 tys. zł), jak również zmiany dotyczące obowiązku składania jednolitych plików kontrolnych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz przez firmy.

Przede wszystkim zmieniono termin wprowadzenia obowiązku wysyłania JPK z danymi z podatków dochodowych – w przypadku JPK CIT obowiązek wejdzie w życie od 31 grudnia 2025 roku, a w przypadku JPK PIT – od 31 grudnia 2026 r.

Ustawa, w zakresie PIT, przewiduje też możliwość kompensowania strat z funduszy inwestycyjnych z zyskami z akcji. Większość zmian ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2023 r.