Stawka 8% VAT dla budowy domu studenckiego – sukces doradców ADN Podatki

W dniu 10 października 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie dotyczącej właściwej stawki VAT w zakresie budowy domów studenckich wydał wyrok korzystny dla podatnika reprezentowanego przez ekspertów z ADN Podatki.

Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie o sygn. I FSK 802/24 przychylił się do argumentacji spółki i oddalił skargę kasacyjną organu skarbowego.

Spór dotyczył przede wszystkim definicji „obiektów budownictwa mieszkaniowego” zawartej w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, a konkretnie cechy „stałości zamieszkania”, która zdaniem fiskusa w przypadku domów studenckich nie występowała. Spełnianie definicji obiektu budownictwa mieszkaniowego ma szczególne znaczenie dla możliwości zastosowania obniżonej stawki VAT 8%.

Ze stanowiskiem organu nie zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny uznając, że usługa budowy domu studenckiego powinna zostać objęta stawką 8% VAT a nie 23%, jak uważał organ.

Omawiany wyrok stanowi kolejny krok w kierunku powstawania linii orzeczniczej Naczelnego Sądu Administracyjnego w zakresie wykładni definicji z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT. Wcześniej, w wyroku z dnia 13 kwietnia 2023 r. (I FSK 1727/22) NSA zajął podobne stanowisko, przy czym sprawa dotyczyła sprzedaży pojedynczego lokalu w budynku domu studenckiego. Sprawa o sygn. I FSK 802/24 jako pierwsza dotyczy usługi budowy całego domu studenckiego. Może być też doniosły w kontekście kilku ostatnich wyroków opolskiego WSA w podobnych sprawach.

Orzeczenie NSA jest niezwykle istotne dla branży budowlanej – daje solidne podstawy do uzasadnienia zastosowania obniżonej stawki 8% przy wielomilionowych inwestycjach. Od kilku lat Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stara się bowiem zmienić dotychczasową praktykę w zakresie opodatkowania budowy i sprzedaży tego rodzaju obiektów takich jak akademiki, budynki mieszkalne w koszarach czy zakładach penitencjarnych.

Od początku obowiązywania przedmiotowych przepisów do mniej więcej 2021 roku wydawane interpretacje indywidualne były zgodne i jednolicie wskazywały na stawkę 8% VAT. Następnie, bez istotnego uzasadnienia i bez zmian w prawie, Dyrektor KIS postanowił zmienić stanowisko i zaczął wydawać niekorzystne dla podatników WIS.

Obecnie oczekujemy na pisemne uzasadnienie wyroku. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.