Podatkowe wsparcie dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i Aktywnej Rezerwy
Do Sejmu wpłynął rządowy projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej (WOT) lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy (AR). Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, w związku z sytuacją geopolityczną konieczne jest działanie legislacyjne mające na celu zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych. Proponowane rozwiązania mają podnosić atrakcyjność służby w WOT oraz zapewnić napływ chętnych do Sił Zbrojnych RP przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążeń dla pracodawców.
Proponowany projekt Ustawy wprowadza 3 rozwiązania.
Pierwszym z nich jest preferencja podatkowa dla podatników (osób fizycznych i prawnych) zatrudniających żołnierzy WOT i AR, w formie ulgi podatkowej. Przedsiębiorca, który zatrudnia żołnierzy, będzie miał prawo odliczyć określoną w ustawie kwotę od podstawy opodatkowania.
Odliczenie to ma wynieść 12 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz co najmniej rok pełni nieprzerwanie służbę w WOT lub służbę w AR i rośnie proporcjonalnie do długości służby żołnierza-pracownika. Maksymalna wysokość odliczenia może wynieść 24 000 złotych w przypadku żołnierza pełniącego służbę co najmniej 5 lat. W przypadku pełnienia przez żołnierza służby przez niepełny rok odliczenie również będzie przysługiwało w kwocie 1/12 należnej kwoty za każdy pełen miesiąc pełnionej służby.
Ponadto w projekcie zawarto możliwość zwiększenia odliczenia dla niektórych podmiotów. Podatnicy będący mikro przedsiębiorcami i małymi przedsiębiorcami będą mieli możliwość podwyższenia kwoty odliczenia o współczynnik 1,5. Z kolei Podatnik, który przez cały rok podatkowy zatrudnia co najmniej 5 pracowników, w przeliczeniu na pełne etaty, a nie należy do mikro i małych przedsiębiorców, może podwyższyć kwotę odliczenia o współczynnik 1,2.
Zastrzeżono jednak pewien limit zastosowania odliczenia – nie może on przewyższać dochodu, który podatnik uzyskuje z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku podatników PIT. Analogicznie dla dochodu osiągniętego w roku podatkowym z innych źródeł przychodów niż przychody z zysków kapitałowych u podatników CIT.
Gdyby zaś podatnik zanotował stratę, wówczas może dokonać odliczenia w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych, z zastrzeżeniem, że nie przekroczy ono limitu wskazanego powyżej.
Zgodnie z zaproponowanymi przepisami, po raz pierwszy podatnicy odliczenia z tego tytułu będą mogli dokonać w roku 2026 w odniesieniu do podstawy opodatkowania za 2025 rok.
Drugie proponowane rozwiązanie również dotyczy obciążeń przedsiębiorcy związanych z zatrudnieniem żołnierzy WOT i AR. Dotychczasowo pracodawca był zobowiązany wypłacać odprawę dla pracownika, który został powołany do służby, a następnie mógł wnioskować o rekompensatę wypłacaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Natomiast przedłożony projekt zakłada, że zostanie wprowadzone świadczenie początkowe. Będzie ono wynosiło 50% przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego, a wypłacać je żołnierzom będzie bezpośrednio ich jednostka wojskowa.
Ostatnią proponowaną zmianą są preferencje dla przedsiębiorców, którzy starają się o udzielenie zamówień publicznych. Zatrudnianie przez przedsiębiorcę pracowników, którzy są jednocześnie żołnierzami WOT lub AR ma stanowić nowe „kryterium jakościowe”. Minister Obrony Narodowej ma wyznaczyć podległe mu jednostki organizacyjne, które będą zobowiązane stosować to kryterium z zastrzeżeniem, że jego wartość będzie wynosić nie mniej niż 10 proc.
Proponowane kryterium dotyczyć będzie zamówień o wartości niższej niż progi unijne. Obecnie progi te wynoszą 25 680 260 zł w przypadku robót budowlanych i 663 105 zł w przypadku dostaw i usług dla sektora rządowego.
Analizowany projekt procedowany jest w trybie pilnym. W czwartek 26 września odbyło się pierwsze czytanie projektu. Następnie został on skierowany do Komisji Finansów Publicznych, która 27 września wniosła do Sejmu o uchwalenie projektu ustawy. Podczas obrad Sejmu 1 października Komisja przedłożyła sprawozdanie o projekcie, do którego zgłoszono poprawki. Jednakże Komisja na odbywającym się po obradach posiedzeniu, zgłosiła wniosek o odrzucenie zaproponowanych poprawek.
Niemniej jednak zaproponowana ustawa spotkała się z powszechną aprobatą wszystkich stronnictw politycznych. W związku z tym można się spodziewać, iż w najbliższym czasie zostanie ona przez Sejm przyjęta w obecnym brzmieniu.
W naszej ocenie – takie rozwiązanie podatkowe jest jak najbardziej potrzebne i cieszy nas to, że rząd chce wprowadzić taką ulgę podatkową. Mając na uwadze sytuację geopolityczną i to, że Polska jest krajem przyfrontowym, to zaproponowane rozwiązania, które będzie premiowało przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i AR, jest jak najbardziej wskazane.
Autorzy:
Aleksander Styś, Doradca podatkowy nr wpisu 13886, ADN Doradztwo Podatkowe
Zofia Klimaszewska, Associate, ADN Doradztwo Podatkowe